Kontakt:
Historia Szkoły:
Dokumentacja:
|
§ 6. ZAKRES ZADAŃ NAUCZYCIELI ORAZ INNYCH PRACOWNIKÓW SZKOŁY.
Nauczycieli zatrudnia i zwalnia z zachowaniem przepisów Karty Nauczyciela dyrektor szkoły.
Warunkiem zatrudnienia na stanowisku nauczyciela w szkole są posiadane kwalifikacje pedagogiczne, które są ustalone w przepisach MENiS.
Obowiązki oraz uprawnienia i odpowiedzialność nauczyciela
Nauczyciel zobowiązany jest do:
rzetelnej realizacji zadań dydaktyczno - wychowawczych i opiekuńczych,
dążenia do pełnego rozwoju osobowości uczniów i własnej, kształcenia i wychowywania młodzieży w umiłowaniu do Ojczyzny, poszanowania Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej,
kształcenia i wychowywania w duchu humanizmu, tolerancji, wolności sumienia, sprawiedliwości społecznej i szacunku pracy,
dbania o kształtowanie u uczniów postaw moralnych i obywatelskich.
Obowiązkiem nauczyciela jest zapewnienie powierzonym mu uczniom bezpieczeństwa podczas zajęć. Nauczyciel odpowiada za życie i zdrowie uczniów będących pod jego opieką.
Obowiązkiem nauczyciela jest realizacja programów nauczania, wychowania oraz opieki w przydzielonych mu klasach według jego najlepszej wiedzy i woli, jest odpowiedzialny za jakość i wyniki nauczania, a także za realizację zadań organizacyjnych wyznaczonych mu w planie pracy.
Nauczyciel w swoich działaniach dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych ma obowiązek kierowania się dobrem uczniów, troską o ich zdrowie, a także szanowania godności osobistej ucznia.
Obowiązkiem nauczyciela jest dbałość o pomoce naukowe i sprzęt szkolny.
Obowiązkiem nauczyciela jest bezstronne i obiektywne ocenianie uczniów oraz sprawiedliwe ich traktowanie.
Obowiązkiem nauczyciela jest udzielenie pomocy w przezwyciężaniu niepowodzeń szkolnych w oparciu o rozeznanie potrzeb uczniów.
Obowiązkiem nauczyciela jest wspieranie rozwoju psychofizycznego uczniów, ich uzdolnień i talentów.
Obowiązkiem nauczyciela jest doskonalenie umiejętności dydaktycznych i podnoszenie poziomu wiedzy merytorycznej.
Nauczyciel zobowiązany jest do wykonywania innych zadań zleconych przez dyrekcję szkoły a związanych z organizacją procesu dydaktyczno - opiekuńczego i wychowawczego.
Nauczyciel winien stworzyć uczniom warunki do nabywania umiejętności poprzez:
planowanie, organizowanie i ocenianie własnego uczenia się, przyjmowanie coraz większej odpowiedzialności za własna naukę,
efektywne współdziałanie w zespole i grupie, podejmowanie indywidualnych i grupowych decyzji,
rozwiązywanie problemów w twórczy sposób,
poszukiwanie, porządkowanie i wykorzystanie informacji z różnych źródeł.
Nauczyciel winien dokształcać się na kursach, sesjach, wykładach lub konferencjach metodycznych.
Nauczyciele mają prawo do:
decydowania o podręcznikach, środkach dydaktycznych i metodach kształcenia uczniów,
tworzenia autorskich programów,
tworzenia zespołów wychowawczych, problemowych lub innych w zależności od potrzeb,
ma prawo do korzystania w swojej pracy z pomocy merytorycznej i metodycznej ze strony właściwych placówek oraz instytucji oświatowych i naukowych.
Początkującym nauczycielom stażystom i kontraktowym zapewnia się pomoc opiekuna stażu.
Do obowiązków opiekuna stażu należy pomoc w planowaniu rozwoju zawodowego młodego nauczyciela, pomoc merytoryczna i metodyczna w pracy z uczniami, organizowanie lub prowadzenie lekcji koleżeńskich, hospitowanie oraz omawianie zajęć.
Nauczyciele uczestniczą w tworzeniu planu pracy szkoły, programu wychowawczego, wewnątrzszkolnego systemu oceniania, szkolnego zestawu programów.
Zadania wychowawcy klasy
Dyrektor szkoły powierza każdy oddział szczególnej opiece wychowawczej jednemu z nauczycieli uczących w tym oddziale, zwanemu dalej "wychowawcą".
Dla zapewnienia ciągłości i skuteczności pracy wychowawczej wychowawca w miarę możliwości powinien opiekować się danym oddziałem w ciągu całego etapu edukacyjnego.
Zadaniem wychowawcy jest sprawowanie opieki wychowawczej nad uczniami, a w szczególności:
tworzenie warunków wspomagających rozwój ucznia, proces jego uczenia się oraz przygotowanie do życia w rodzinie i społeczeństwie,
inspirowanie działań zespołowych uczniów,
podejmowanie działań umożliwiających rozwiązywanie konfliktów w zespole oraz miedzy uczniami a innymi członkami społeczności szkolnej,
otaczanie indywidualną opieką wychowawczą każdego ze swych wychowanków,
planowanie i organizowanie wspólnie z uczniami i ich rodzicami różnych form życia zespołowego rozwijających jednostki i integrujących zespół uczniowski, oraz ustalanie treści i form zajęć tematycznych na godzinach wychowawczych,
współdziałanie z nauczycielami uczącymi w jego oddziale, uzgadnianie z nimi i koordynowanie ich działań wychowawczych wobec ogółu uczniów a także wobec tych, którym potrzebna jest indywidualna opieka (dotyczy to zarówno uczniów szczególnie uzdolnionych jak i z różnymi trudnościami i niepowodzeniami),
utrzymywanie kontaktów z rodzicami uczniów w celu:
poznania ich i ustalania potrzeb opiekuńczo - wychowawczych ich dzieci,
współdziałania z rodzicami w działaniach wychowawczych,
włączenia rodziców w sprawy życia klasy i szkoły,
informowanie rodziców (opiekunów) na miesiąc przed końcem semestru (roku szkolnego) o grożącej ocenie niedostatecznej z przedmiotu.
Wychowawca wykonuje czynności administracyjne dotyczące klasy
Wychowawca ma prawo korzystać w swej pracy z pomocy merytorycznej i metodycznej ze strony dyrektora szkoły oraz Rady Pedagogicznej, a także ze strony wyspecjalizowanych w tym zakresie placówek oraz instytucji oświatowych i naukowych.
Wychowawca zobowiązany jest do zapoznania rodziców z treścią podstawowych dokumentów regulujących pracę szkoły, a w szczególności ze statutem, programem wychowawczym szkoły oraz WSO.
Ocena pracy nauczyciela:
Dyrektor szkoły jest obwiązany dokonać oceny pracy nauczyciela na jego prośbę w okresie nie dłużej niż 3 miesiące, od dnia złożenia wniosku.
Ocena ma charakter opisowy i jest zakończona stwierdzeniem uogólniającym :
Ocena wyróżniająca
Ocena dobra
Ocena negatywna.
Od ustalonej oceny pracy, w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia przysługuje nauczycielowi- prawo wniesienia odwołania.
Pracownicy niepedagogiczni
Pracowników niepedagogicznych zatrudnia i zwalnia z zachowaniem ogólnych przepisów prawa pracy dyrektor szkoły.
Zakres obowiązków tych pracowników, a także ich odpowiedzialność ustala dyrektor szkoły w przydziałach czynności.
Powrót
|
Nasze Sukcesy
Dodatkowe zajecia edukacyjne
|