Część II
Rys historyczny szkoły
Lata 1924-1939
Państwo polskie odziedziczyło po
długotrwałej niewoli narodowej niezwykle niski stan szkolnictwa i oświaty. Według spisu
ludności z 1921 roku było w Polsce wśród mieszkańców powyżej 10 lat- 33% analfabetów.
Z nikłym więc bilansem weszły polskie władze oświatowe w okres niepodległości.
Kwestią zasadniczą dla podniesienia kulturalnego społeczeństwa była przede wszystkim
sprawa urzeczywistnienia powszechności nauczania na szczeblu podstawowym. Środkiem
ustawodawczym zmierzającym do tego celu był dekret wydany w lutym 1919 roku o
powszechnym obowiązku szkolnym. Przystąpiono więc do rozbudowy sieci szkolnej.
I tu właśnie rozpoczyna się historia Szkoły Podstawowej w Okole.
Pierwszy szkolny dzwonek zabrzmiał we wrześniu 1924 roku, wtedy
to powstała dwuklasowa Szkoła Powszechna. Mieściła się w prywatnym
domu pana Bolesława Skwarka. W szkole uczyła nauczycielka pani Emilia
Ćwiklińska. Zajęcia z klasą I trwały w godzinach 12.00-15.00, a w klasie II w godzinach 8.00-12.00.
Trudno ustalić, ilu było wówczas uczniów. Wiemy, że od ilości dzieci w danej gminie zależał
stopień organizacyjny szkoły. Szkoła o jednym nauczycielu i jednej izbie szkolnej mogła mieć
najwyżej 60 dzieci, dwuklasowa do 100 dzieci. W 1925 roku w Szkole w Okole były już cztery
klasy. Mieściła się ona w dwóch budynkach, a uczył w niej pan Szymon Świech będący
jednocześnie jej kierownikiem. W 1927 roku Okół otrzymał pozwolenie na budowę szkoły.
Według wytycznych Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego koszty
zakładania i utrzymania szkoły ponosiły państwo i gmina. Mimo tego społeczeństwo
Okołu złożyło 2000 zł. w gotówce na budowę szkoły, a także zobowiązało się do
wykonania pewnej ilości pracy. Ludność wykonała szereg prac bezpłatnie:
kopanie dołów pod fundamenty, zwózkę cegły od księcia Druckiego- Lubeckiego z Gliny.
Plac, na którym miała stanąć szkoła,
dali nieodpłatnie gospodarze. Budowę ukończono
w ciągu dwóch lat. Dłużej trwało wykończenie budynku. Najpierw oddano
do użytku trzy sale lekcyjne na dolnym korytarzu. Uczyło się w nich siedem
klas. Z powodu warunków lokalowych klasy były łączone. W roku 1936 podczas
ogromnego pożaru wsi w szkole spaliły się okna. Ogromnym wysiłkiem woli
budowę szkoły ukończono w 1937 roku. Jej kierownikiem był wówczas Roch Chmielnicki.
Lata 1939-1945
1 września 1939 roku wybuchła wojna. Już w pierwszych jej dniach wojska hitlerowskie zajęły budynek szkoły na kwaterę. Program nauczania był mocno okrojony, a podręczniki szkolne zostały zniszczone. Lekcje w szkole do 1941 roku były kilkakrotnie przerywane, aż w końcu szkołę zamknięto. Po otrzymaniu zezwolenia od władz okupacyjnych dzieci uczyły się w trzech budynkach prywatnych. W tym czasie Niemcy dobudowali przy szkole dużą kuchnię, pralnię, szopę na węgiel, stajnie i garaże. W 1924 roku okupanci opuścili budynek szkolny zostawiwszy w nim swoje wyposażenie. Dzieci nadal uczyły się w wynajętych lokalach. W 1943 roku zginął z rąk nieznanych sprawców kierownik szkoły Roch Chmielnicki. Jego funkcję przejęła żona- Maria Chmielnicka.
13 stycznia 1945 roku był dniem radości mieszkańców Okołu, dniem wyzwolenia. Życie zaczęło powoli wracać do normalnego stanu. W szkole nie było nic, trzeba było wszystko kompletować. Największym problemem był jednak brak nauczyciela. Ówczesne władze oświatowe skierowały do Okołu pana Aleksandra Kwiatkowskiego. Objął On funkcję kierownika szkoły 26 lutego 1945 roku. Do okolskiej szkoły uczęszczały wówczas dzieci z Okołu, Michałowa, Czekarzewic, Pętkowic i Wólki Pętkowskiej. Klasy były niesamowicie przepełnione, w ławkach brakowało miejsc. Przez cały rok w szkole uczył tylko pan Kwiatkowski. Za swą pracę nie pobierał wynagrodzenia.
Lata 1946-1969
Sytuacja uległa zmianie z dniem 1 września 1946 roku. Do pomocy panu Kwiatkowskiemu przybyło pięciu nowych nauczycieli. W szkole powstał zalążek biblioteki, którą zorganizowała pani Maria Kwiatkowska, żona kierownika. Dzieci przyniosły około 500 książek. Zaczęto też remont budynku. 1 września 1949 roku funkcję kierownika szkoły przejmuje pan Stefan Kalinowski. Obwód szkolny od zakończenia wojny znacznie się zmniejszył, ale nadal chodziły tu dzieci z Wólki Pętkowskiej i Czekarzewic. W latach pięćdziesiątych w szkole działało prężnie harcerstwo pod kierunkiem pani Adeli Bąk- późniejszej kierowniczki placówki.
1 września 1955 roku na stanowisko kierownika został powołany Eugeniusz Giermasiński, który pełnił funkcje do 1961 roku. W tym samym roku szkoła została zradiofonizowana.
W roku 1959 rozpoczęto budowę ogrodzenia i boiska szkolnego, którą dokończono rok później. W 1961 roku kierownikiem szkoły został Jan Czaja. 4 listopada tego roku powstała w Okole Szkoła Przysposobienia Rolniczego.
Dwa lata później w roku szkolnym 1962/63 zgodnie z reformą oświaty wszedł w życie program szkoły ośmioletniej.
1 marca 1962 roku otworzono przedszkole, w którym uczyły nauczycielki ze szkoły- Adela Łata i Zofia Cholewa.
Ważnym wydarzeniem była w tym czasie kontrola pracy szkoły z Wydziału Oświaty i Kultury. Kontrolą objęto dokumentację szkoły, sprzęt i pomoce. W jej wyniku szkoła otrzymała ocenę bardzo dobrą.
Miesiąc później, 13 października w szkole w Okole odbyła się Konferencja Kierowników Szkół powiatu lipskiego. Podsumowania konferencji dokonał inspektor szkolny Czesław Barański mówiąc miedzy innymi:
"Szkoła w Okole jest wzorem i przykładem nowoczesnej szkoły, jakich chcemy i dążymy, aby mieć w całym powiecie".
22 czerwca 1968 roku szkoła otrzymała pomieszczenie na bibliotekę.
Lata 1946-69 stanowią niełatwy okres w historii szkoły, warunki pracy i nauki nie były najlepsze. Sale lekcyjne były ogrzewane piecami kaflowymi, które ciągle dymiły, a w salach panował chłód. Budynek nie był skanalizowany. Na zewnątrz mieściła się drewniana ubikacja. Na przekór warunkom szkoła tętniła życiem. Organizowano liczne uroczystości: dożynki, Święto Pracy, rozliczne akademie okolicznościowe, Dzień Dziecka, Dzień Nauczyciela, Dzień LWP, Dzień Kobiet. Do kanonu imprez szkolnych weszła organizowana rokrocznie choinka, podczas której uczniowie prezentowali swoje umiejętności artystyczne przed licznie zebranymi mieszkańcami Okołu. Częstym gościem na zabawach choinkowych był Święty Mikołaj wówczas zwany Dziadkiem Mrozem. Społeczność szkolna bawiła się świetnie na zabawach z bufetem, które to organizowano na zakończenie roku szkolnego, no cóż "miło szaleć, kiedy czas po temu...".
W szkole urządzano konkursy, wieczornice, wystawy, gazetki. Ogrom tych zadań byłby trudny do wykonania, gdyby nie ofiarność nauczycieli, którzy pracowali z entuzjazmem nie szczędząc sił. Wszyscy zasługują na ogromne uznanie, szacunek i pamięć. Każdy miał swój własny wkład w kształtowanie systemu szkolnictwa. Zachowując pamięć o każdym z nich wymienię nazwiska tych, których podaje kronika szkolna:
Emilia Ćwiklińska
Krystyna Mazur
Szymon Świech
Stefan Zawadzki
Maria Baranowska
Regina Czapka
Janina Suchecka
Maria Gałęzowska
Józefa Piotrowska
Adela Bąk
Maria Kasperczak
Stanisława Wodecka
Roch Chmielnicki
Anna Szumilewicz
Maria Chmielnicka
|
Pan Cielecki
Krystyna Prokop
Jan Kleczaj
Helena Pierzchalanka
Danuta Turbiarz
Aleksander Kwiatkowski
Janina Mazur
Maria Kwiatkowska
Adolfa Łata
Zdzisław Teodorowski
Helena Iwan
Jadwiga Góra
Eugeniusz Giermasiński
Mirosława Wielgus
Zofia Cholewa
|
Lata 1970-1999
Lata 70-te to okres intensywnego rozwoju szkoły. Ambicje kierownictwa i nauczycieli sprawiły, że stawała się ona solidnym ogniwem kształcenia. Wielu nauczycieli systematycznie podnosiło swoje kwalifikacje. Równocześnie następował rozwój życia kulturalnego szkoły. Uzdolniona młodzież miała szanse rozwijać swoje umiejętności w zespole muzycznym "Dziewiątka". 26 lutego 1972 roku zespół zajął I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Radzieckiej w eliminacjach powiatowych. Natomiast w konkursie Piosenki Harcerskiej i Żołnierskiej- I miejsce w województwie. 1 czerwca tegoż roku drużyna szczypiornistek zdobyła I miejsce w powiecie. W województwie dziewczęta uplasowały się na miejscu IV. W sumie sportowcy naszej szkoły zdobyli 25 dyplomów w różnych dziedzinach sportowych.
Ustawa z dnia 27 kwietnia 1972 roku Karta Praw i Obowiązków Nauczyciela ogłosiła, że nauczycielom kierującym szkołami przysługuje tytuł służbowy dyrektora szkoły.
Stąd też dotychczasowy kierownik szkoły Edward Chojnacki został jej dyrektorem.
W październiku 1977 roku w szkole trwała wizytacja z Kuratorium Oświaty i Wychowania z Kielc. Zakończyła się pomyślnie, prawie wszyscy nauczyciele otrzymali bardzo dobre oceny za swoją pracę.
W tym okresie nie zabrakło imprez, które już wcześniej były obecne w życiu szkoły. Doszły do nich bliższe i dalsze wycieczki. Nasza usportowiona młodzież osiągała w latach osiemdziesiątych sukcesy na terenie gminy, jak choćby I miejsce dziewcząt w piłce ręcznej w Bałtowie.
Kolejne lata to dalsza trudna, ale jakże pełna satysfakcji praca z dziećmi. Zmieniali się nauczyciele, przychodzili i odchodzili uczniowie, ale cel szkoły pozostał zawsze ten sam:
Nauczyciele uczący w Szkole Podstawowej w Okole w latach 1970-1999:
Danuta Choinka, Ryszard Guz, Zofia Krukowska, Marian Figura, Jan Stodulski, Anna Bernacka, Jadwiga Góra, Mirosława Wielgus, Marian Chojnacki, Irena Skowron, Elżbieta Dziewit, Bogumiła Sochaj, Mirosława Stodulska, Halina Szczepanowska, Maria Stępniewska, Bogusława Chojnacka, Barbara Przybysz, Wiesława Sosnowska, Małgorzata Cichacka, Beata Walczyk, Jolanta Świątek, Barbara Samsonowska, Zuzanna Wojtas, Hanna Wróblewska, Krystyna Rybczyńska, Barbara Lichota, Maryla Grabska, Maria Firmanty, Katarzyna Jagodzińska, Jarosław Mgłosiek, Joanna Grabska, ks. Janusz Bachurski, ks. Julian Zając, ks. Hubert Szryt, Lucyna Chodała, Lidia Pawelec, Maria Granat, Beata Zagozdon, Renata Maziara, Marzenna Barańska, Anna Choinka, Cezary Stępniewski
Szkoła dziś i jutro
Od roku 1999 ...........
Ustawa z dnia 8 stycznia 1999 roku. Przepisy wprowadzające reformę ustroju szkolnego.
Art..2
1. Dotychczasowe szkoły podstawowe z dniem 1 września 1999 roku stają się sześcioletnimi szkołami podstawowymi.
Rok szkolny 1999/2000 był przełomowy dla placówki, ponieważ nastąpiła zmiana w dotychczasowym systemie kształcenia. Z cyklu ośmioletniego szkoła przeszła na sześcioletni cykl nauczania.
Od tego roku funkcję dyrektora szkoły objęła pani Maria Choinka dotychczasowa nauczycielka matematyki.
Dyrektor szkoły i grono pedagogiczne z pełnym zaangażowaniem i odpowiedzialnością podjęli działania związane z reformą szkolnictwa.
9 grudnia 2000 roku nastąpiło oczekiwane przez całą społeczność otwarcie sali gimnastycznej, której budowa trwała 3 lata.
W tym dniu swoją obecnością zaszczycili naszą szkołę przedstawiciele władz województwa, powiatu i gminy.
Radość uczniów z posiadania nowej sali była ogromna. Wyraźili ją we wspaniałym przedstawieniu, które lokalne gazety nazwały "brawurowym". Autorski program opracowała pani Marzenna Barańska, a tańce sportowe przygotowali pani Lidia Pawelec i pan Cezary Stępniewski.
26 listopada 2001 roku placówka otrzymała nowocześnie wyposażoną pracownię komputerową. Odtąd uczniowie mają ciągły, bezpłatny dostęp do Internetu. Pracownią opiekuje się mgr Joanna Grabska, która ukończyła studia podyplomowe z informatyki i dalej dokształca się w tej dziedzinie.
W sierpniu 2003 roku pani Maria Choinka odeszła na emeryturę. Odbył się konkurs na dyrektora szkoły.
Od 1 września 2003 roku funkcję tę pełni mgr Alicja Chodała
Nasza szkoła jest atrakcyjną dla uczniów placówką edukacyjną o indywidualnym obliczu. Dysponujemy dobrym zapleczem dydaktycznym i sportowym. Nasza szkoła jest przede wszystkim dla uczniów. To oni mają czuć się tu dobrze i bezpiecznie. Pamiętamy o uczniu przeciętnym i tym, który ma kłopoty z nauką, a ten zdolny rzeczywiście rozwinie tu skrzydła.
Szkoła kształci na wysokim poziomie, który gwarantuje bardzo dobre przygotowanie uczniów do następnego etapu edukacji oraz życia we współczesnym świecie. Jesteśmy szkołą, która wychowuje i kształci opierając się na powszechnie uznanych wartościach. Pracuje tu wysoko wykwalifikowana kadra pedagogiczna. Dbamy o to, aby już na etapie kształcenia zintegrowanego dzieci uczyły się języka angielskiego, a na drugim etapie dodatkowo- języka niemieckiego.
Klasy 0- III to nasza przyszłość. Warto w nie inwestować. Proponujemy im zajęcia w teatrzyku, "zabawę" w pracowni multimedialnej, działalność w Klubie Ciekawskich, a także zajęcia wyrównawcze dla uczniów mających kłopoty z nauką.
Uczniowie starsi swoje zainteresowania mogą rozwijać na zajęciach pozalekcyjnych. Oferujemy kółka języka angielskiego, języka niemieckiego, informatyczne. Dla lubiących kontakt z Melpomeną polecamy kółko teatralne, kabaret "Metop" i chór. Działa kółko turystyczno- krajoznawcze, Samorząd Uczniowski- różne jego sekcje zapewniają rozrywkę, organizują apele i imprezy okolicznościowe. Nasi sportowcy uczęszczają na zajęcia UKS "Spartak". Chętnie też biorą udział w rozgrywkach sportowych.
Z naszej sali gimnastycznej korzysta też młodzież spoza szkoły. Nauczyciel wychowania fizycznego pan Cezary Stępniewski organizuje dla niej zajęcia sportowe.
Dzieci uczęszczają też na zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z języka polskiego. Wiele zajęć pozalekcyjnych nauczyciele prowadzą społecznie.
Szkoła integruje rodziców wokół wspólnej koncepcji wychowania dzieci. Jest znaczącym elementem środowiska lokalnego. Rodzice bardzo aktywnie włączają się w życie szkoły: pomagają przy organizacji imprez, przygotowują dekoracje i stroje dla dzieci biorących udział w przedstawieniach teatralnych, ciasta pieczone przez mamy zyskały już sławę w okolicy. Rodzice chętnie też uczestniczą w zajęciach integracyjnych.
Świetnie układa się współpraca z Kołem Gospodyń Wiejskich. Zespół ludowy "Okolanki" często występuje na szkolnych imprezach. Nauczyciele i uczniowie naszej szkoły bardzo chętnie nawiązują współpracę z pedagogami i uczniami szkół podstawowych z naszej gminy, a także z Ostrowca. Wspólnie bawiliśmy się na majówce i podczas święta "Pieczonego Ziemniaka".
W szkole odbywają się lekcje religii dwóch wyznań: rzymskokatolickiego i polskokatolickiego. Współpraca między katechetami układa się znakomicie. Wyrazem ekumenizmu są wspólnie przygotowywane Jasełka, Wigilie i inne uroczystości o charakterze religijnym.
Naczelnym zadaniem każdej placówki oświatowej jest troska o zdrowie dziecka. Szkoła nasza ściśle współpracuje z ośrodkiem zdrowia. Panie pielęgniarki przez wygłaszanie prelekcji starają się zachęcać uczniów do troski o własne zdrowie. Organizują wystawy, prowadzą indywidualne rozmowy z dziećmi, pogadanki w klasach. W zakresie kultury zdrowotnej z pracownikami służby zdrowia współpracuje Szkolne Koło PCK prowadzone przez panią Beatę Walczyk.
Szkoła ściśle współpracuje z Urzędem Gminy w Bałtowie.
W minionych latach wykonano wiele prac remontowych, odnowiono klasy, wymieniono okna, ogrzewanie, drzwi wejściowe, elewację zewnętrzną, uzupełniono wyposażenie klas.
Szkoła to także pracownicy administracyjni w liczbie dwóch pań: Marii Pluty i Ewy Tobis. Wykonują one na co dzień mrówczą pracę, bez której szkolny organizm nie mógłby funkcjonować.
Nauczyciele pracujący w Szkole Podstawowej w Okole w jubileuszowym roku szkolnym 2004/2005:
mgr Alicja Chodała- dyrektor szkoły, nauczyciel matematyki
mgr Marzenna Barańska- Serafin, nauczyciel j. polskiego
mgr Barbara Czyż, nauczyciel muzyki i plastyki
mgr Joanna Grabska, katecheta i nauczyciel informatyki
Maryla Grabska, nauczyciel oddziału przedszkolnego
mgr Barbara Lichota, nauczyciel kształcenia zintegrowanego
mgr Barbara Samsonowska, nauczyciel kształcenia zintegrowanego
mgr Beata Walczyk, nauczyciel kształcenia zintegrowanego
mgr Katarzyna Jagodzińska, opiekun biblioteki szkolnej
mgr Cezary Stępniewski, nauczyciel wychowania fizycznego i przyrody
Aneta Zwolińska, nauczyciel języka angielskiego
Magdalena Wójcik, nauczyciel języka niemieckiego
ks. Hubert Szryt, katecheta.
Powrót